Winner-32-for-website

Writer Winners – 3rd Quarter


Writers of the Future 3rd Quarter
Winners, Finalists, Semi-Finalists and Honorable Mentions

 

Congratulations to you all!


Winners:

First Place – Matt Dovey of Horncastle, United Kingdom
Second Place – H.L. Fullerton of New York
Third Place – Christoph Weber of Nevada


Finalists:

Robert Woodridge of Washington (State)
Kristin Janz of Massachusetts
T.C. Powell of Oregon
Jennifer Dornan-Fish of California
Jeremy Szal of New South Wales Australia

Semi-Finalists:

Dustan Moon of Washington
Erik Rollwage of North Carolina
Brent Smith of Maine
Sky McKinnon of Alaska
Gwendolyn Nix of Montana
Dale Carothers of Minnesota
Colin Hacker of Colorado

Silver Honorable Mentions:

Jeff Abrams of Washington (State)
Dustin Adams of New York
Ezekiel James Boston of Florida
Jennifer Campbell-Hicks of Colorado
David Cleden of Hampshire, United Kingdom
Brigid Collins of Michigan
Mitchell Consky of Ontario, Canada
Vonnie Winslow Crist of Maryland
Darrel Duckworth of British Columbia, Canada
Alexander Duhamel of Planet Earth
Ian Gonzales of Washington
Thomas Griffin of Tennessee
Philip Brian Hall of Falkirk, United Kingdom
Joseph Perry Harmon of California
Rachelle Harp of Texas
Vincent Morgan of British Columbia, Canada
Johan Persson of Sweden
Michael Quicho of Maryland
E.L. Ratliff of Germany
Tanya Rochester of California
Steve Rodgers of California
Glenn Rosado of Florida
Alan Rutledge of Australia
J.B. Steele of Florida
Lou W. Sytsma of Alberta, Canada
Wole Talabi of Kuala Lumpur, Malaysia
Tabitha Crystal Tomala of Connecticut
Robert Luke Wilkins of California
Neil V. Young of California

Honorable Mentions:

Ivan Akins of Tennessee
Molly Elizabeth Atkins of Missouri
Haneen Babbitt of Colorado
Michael J. Barrett of Pennsylvania
Christopher Baxter of Utah
Joseph Baxter of North Carolina
James Beamon of Virginia
Traves Bellinger of New York
Rick Bennett of Utah
Rebecca Birch of Washington (state)
Sofie Bird of Australia
Ty Black of Prince Edward Island, Canada
Chris Boone of Canada
Tyler Bourassa of Saskatchewan, Canada
Hilary B. Bisenieks of California
LR Broberg-Moffitt of Oklahoma
Amber K Bryant of Washington (state)
Kevin Caldwell of California
Steve Cameron of Victoria, Australia
Brian Carlson of Alabama
M.J. Carlson of Florida
Kyla Chapek of Oregon
Thomas K. Carpenter of Missouri
Mark William Chase of Indiana
Justin Chasteen of Ohio
Nathan Clarke of Australia
Adrian Croft of Ontario, Canada
Preston Dennett of California
Diana Doherty of Virginia
Mark Douglas, Jr. of Florida
Laura Rainbow Dragon of Ontario, Canada
Brittany Du Bois of Maryland
Tracy Durnell of Washington (state)
Myke Edwards of Ohio
Nathan Ehret of British Columbia, Canada
R.C. Ericksen of Ohio
Robert Evans of California
Aaron Feldman of Ontario, Canada
Will Frankenhoff of New York
Felicia Fredlund of Sweden
Julie Frost of Utah
Tom Fucillo of New York
Steve Fuson of Oregon
Chris Galford of Michigan
Joe Gallagher of New Hampshire
Karl Gallagher of Texas
Joshua Gamon of Florida
Waldo Gemio of London, England
Catherine Girczyc of British Columbia, Canada
Alexa Grave of Wisconsin
Frances Silversmith of Germany
Shane Halbach of Illinois
Paul A. Hamilton of California
Belwoeth Harbright of Oklahoma
Zoe Harland of Queensland, Australia
Kelly A. Harmon of Maryland
DW Harvey of California
Sean Patrick Hazlett of California
Vernon Hedrick of Wyoming
Holly Heisey of Pennsylvania
Miriah Hetherington of Washington (state)
Angie Hodapp of Colorado
Theresa F. Hottel of New York
Mickey Hunt of North Carolina
Bob Johnston of Glasgow, Scotland
Philip Kaldon of Michigan
David Kernot of South Australia
Benjamin C. Kinney of Missouri
Jason Lairamore of Oklahoma
Kenneth D. Lee of Utah
Mina Li of Michigan
Aaron Littleton of Tennessee
Hugh B. Long of Ontario, Canada
Anna Magee of Maine
Kim May of Oregon
Muri McCage of Tennessee
Robert J. McCarter of Arizona
John McCollum of Indiana
Stefon Mears of Oregon
Jim Meeks-Johnson of Indiana
Sean Monaghan of New Zealand
Fiona Moore of the United Kingdom
Juliet Nordeen of Washington (state)
John O’Guinn of Oregon
J.I. O’Neal of Indiana
Al Onia of Alberta, Canada
Stephen Patrick of Texas
Keri F. Pauli of Washington (state)
Olivia Peterson of California
Chris Phillips of Ohio
Pammela Brooks Poels of Washington (state)
Rajeev Prasad of California
H.V. Purvis of North Carolina
Karina Rocha of California
Daniel Roy of Quebec, Canada
Jack Ryan of Arkansas
Adrian Simmons of Oklahoma
Roger B. Smith of Texas
Alex Spivey of Oregon
Patrick Stahl of Pennsylvania
Dustin Steinacker of Utah
Don Sweeney of Florida
Anastasia Taber of California
Victor Takac of QLD, Australia
Jason Thomas of California
R.L. Thull of Minnesota
Trent Walters of Idaho
Dava White of California
Walter L. Williamson of New Mexico
Ed Wilson of Alberta, Canada
Chrissy Wissler of California
William R.D. Wood of Virginia
Laurie Woodward of California
Tyler A. Young of Minnesota

 

Illot-badge-web-w-bg

2nd Quarter Illustrators of the Future Winners


Here is the list of the 2nd Quarter
(1 January through 31 March)
Illustrators of the Future Contest
Winners & Finalists

 

Congratulations to all!


Winners:

Christina Alberici
of Pennsylvania

 

Vlada Monakhova
of Alberta, Canada

 

Bronwen Weger
of New Jersey

 


Finalists:

Ben Coombs of Utah
Jullilus Levi Granada of Ontario, Canada
Brandon Knight of the United Kingdom
Connor Magill of the United Kingdom
Vincent Williams of Texas

The 2015 Contest year is drawing to a close. It is not too late to enter the final quarter. Quarterly winners compete to win the annual Golden Brush Award and $5,000 cash prize. Contest deadline is midnight, September 31, 2015.
Click here for information on how to enter the Illustrators of the Future Contest.

 

Winner-32-for-website

Writer Winners – 2nd Quarter


Writers of the Future 2nd Quarter Winners
Finalists, Semi-Finalists and Honorable Mentions

 

Congratulations to you all!


Winners:

First Place – Stewart Baker of Oregon
Second Place – Ryan Row of California
Third Place – R.M. Graves of London, England


Finalists:

James Beamon of Virginia
Christian Carter-Stephenson of Isle of Wight, England
Rachelle Harp of Texas
K.D. Julicher of Nevada
Christoph Weber of Nevada

Semi-Finalists:

Julia Ashley of Mississippi
Rebecca Birch of Washington State
Frank Bruno of New Hampshire
Jennifer Campbell-Hicks of Colorado
Ronda Healy of Ohio
Kristin Janz of Massachusetts
Patrick MacPhee of Ontario, Canada
Doug Souza of California

Silver Honorable Mentions:

Alexis Avenal of New York
Bret Carter of Colorado
Matthew Chambers of Asia
Vicky Chen of California
Belinda Christ of Oklahoma
Brandon Crilly of Ontario, Canada
Austin DeMarco of Pennsylvania
John Haas of Ontario, Canada
Warren R. Henke of Washington
Miriah Hetherington of Washington
Gama Ray Martinez of Utah
Yaasha Moriah of Vermont
Ali Nouraei of United Kingdom
K.A. Rundell of Washington
Shawn Scarber of Texas

Honorable Mentions:

Michael Baez of Puerto Rico
Scott Birrenkott of Wisconsin
Hilary B. Bisenieks of California
Marty Bonus of United Kingdom
R.W. Byrum of Pennsylvania
Thomas K. Carpenter of Missouri
Kari Caster of Illinois
Brigid Collins of Michigan
Misty A. Crihfield of Colorado
Ladd DeWinter of Utah
Jonathan Dunsky of Netherlands
Richard H. Durisen of Indiana
Nathan Ehret of British Columbia, Canada
Raymund Eich of Texas
Sara Fardi of Colorado
Ron S. Friedman of Alberta, Canada
H.L. Fullerton of New York
Rollin Gentry of Alabama
Daniel Gerber of Washington
Gareth Gray of Oxford, United Kingdom
Jen Haeger of Michigan
Brian C. Hailes of Utah
Shane Halbach of Illinois
Philip Brian Hall of Stirlingshire, United Kingdom
Fraser Hannah of British Columbia, Canada
Sean Hazlett of California
Vernon Hedrick of Wyoming
Chuck Heintzelman of Washington
Holly Heisey of Pennsylvania
Joseph Hurtgen of Indiana
Kevin Ikenberry of Colorado
Joe Iriate of Florida
Raven Jakubowski of New York
J.R. Johnson of Ontario, Canada
Kent Jones of Minnesota
Mike Kern of Maryland
Travis O. Knight of New York
Michael Kortes of Ontario, Canada
Jacob M. Lambert of Alabama
Stephen Lawson of Kentucky
C.G. Leclair of Ontario, Canada
Ella J. Lombard of Massachusetts
Carl Lonnquist of Minnesota
J. Eckert Lytle of Oregon
Tim Major of Oxford, United Kingdom
S.H. Mansouri of California
Samuel Marzioli of Oregon
Steve Matney of Utah
Robert J. McCarter of Arizona
R.A. Meenan of California
Stephen Merlino of Washington
Michael A. Michel of Oregon
Sean Monaghan of New Zealand
Aaron Moskalik of Michigan
Nina Niskanen of Finland
Brandon Nolta of Idaho
Julie Nordeen of Washington
Jeff Pfaller of Illinois
Chris Phillips of Ohio
Steve Rodgers of California
Dan Rosen of Minnesota
C.R. Rowenson of California
Daniel Roy of Quebec, Canada
Yasmine R. Shahar of Nevada
Leife Shallcross of Australia
Karissa Sluss of North Carolina
M.L. Steele of Florida
David Steffen of Minnesota
Eldridge Stimmel of Oklahoma
Philip Suggars of Brighton, United Kingdom
Rhiannon Taylor of Illinois (also former Illustrators of the Future Winner)
Sarah Tytler of New York
David Versace of Australia
G.M. Whitley of South Carolina
Justin Williams of Texas
Jay S. Willis of Ohio
Filip Wiltgren of Sweden
Robert Wilson of Kentucky
Nick Wisseman of Michigan
Christen Wissler of California
William R.D. Wood of Virginia
Michael D. Young of Utah
Neil V. Young of California

 

Illot-badge-web-w-bg

Announcing the Illustrators of the Future Winners!


Here is the list of our First Quarter
(1 October through 31 December)
Illustrators of the Future Contest
Winners & Finalists

 

Congratulations to all!


Winners:

Camber Arnhart
of New Mexico

Talia Spencer
of California

Maricela Ugarte
of Monterrey Mexico


Finalists:

Debora Campagnoli of Italy
Dino Hadziavdic of Bosnia & Herzegovina
Satoshia Spence of Missouri
Anne Tambe of California

Click HERE for data on how to enter the Illustrators of the Future Contest.

 

Winner-32-for-website

And the Winners Are …


Here is the list of our First Quarter (1 October through 31 December) Winners, Finalists, Semi-Finalists, and Honorable Mentions for the Writers of the Future Contest.

 

Congratulations to you all!


Winners:

First Place – J.W. Alden of Florida
Second Place – Rachael K. Jones of Georgia
Third Place – Sylvia Anna Hiven of Georgia


Finalists:

Dale Carothers of Minnesota
Mary Mascari of Illinois
Jack Mulcahy of Pennsylvania
Kristene Perron of British Columbia, Canada
Patrick Tomlinson of Wisconsin

Semi-Finalists:

J.S. Arquin of Oregon
Raymund Eich of Texas
Joshua Essoe of California
Julie Frost of Utah
Stephanie Herman of California
Janet Nicolson of Saskatchewan, Canada
Shannon Rampe of Virginia
Katie Tillwick of Kentucky

Honorable Mentions:

Taylor Banks of South Carolina
Jacob Baugher of Ohio
Ryan Belcher of Virginia
Lura R. Bennett of Oregon
Rebecca Birch of Washington
Jill Bisker of Minnesota
Aimee Blume of Indiana
Ezekiel James Boston of Florida
Tyler Bourassa of Saskatchewan, Canada
Justin Briley of Alabama
Iain Cambridge of New Zealand
Thomas K. Carpenter of Missouri
Mark William Chase of Indiana
Chan Yuk Chi of Singapore
Austin DeMarco of Pennsylvania
Calvin Dreger of Illinois
Lindsey Duncan of Ohio
Frank Dutkiewicz of Michigan
Eric Edstrom of Wisconsin
David A. Elsensohn of California
Patricia Ezell of Georgia
Voss Foster of Washington
Ron S. Friedman of Alberta, Canada
Jennifer Gifford of Michigan
Todd Glasscock of Texas
J. Michael Gorday of Washington
Thomas Griffin of Tennessee
Philip Brian Hall of United Kingdom
James Hart of California
Sean Patrick Hazlett of California
Holly Heisey of Pennsylvania
R. Leigh Hennig of Washington
Molly Herboth of California
Jim Heuston of Arkansas
Crystal Lynn Hilbert of Pennsylvania
Patrick Hurley of Washington
Jared A. Jackson of Utah
Kent A. Jones of Minnesota
K.D. Julicher of Virginia
Georgina Kamsika of the United Kingdom
Justin Key of New York
S. Krason of Ohio
David Kirby of Virginia
S. G. Larner of Australia
Jayde Logemann of Idaho
Amy Lynwander of Maryland
Tim Major of the United Kingdom
Samuel Marzioli of Oregon
Michelle McShane of New York
Kenneth Meade of Georgia
Stefon Mears of Oregon
Sean Monaghan of New Zealand
Vincent Morgan of British Columbia, Canada
Kirstie Olley of Australia
Bobby O’Rourke of New Jersey
Michael Picken of Utah
Jenna Pitman of California
Robert Redwine of Oregon
Steve Rodgers of California
Jack Ryan of Arkansas
Peter Sartucci of Colorado
Effie Seiberg of California
Jeff Seymour of Indiana
Yasmine R. Shahar of Nevada
Adrian Simmons of Oklahoma
Douglas Spannerman of Idaho
J’nae Rae Spano of California
David Steffen of Minnesota
Jeremy Szal of Australia
Wole Talabi of Malaysia
Zac Thomas of Florida
Dan Thurot of Utah
Shawn M. Touchton of South Carolina
Stephen A. Watkins of Georgia
G.M. Whitley of South Carolina
R.A. Williamson of Washington
Natasha Windland of Arkansas
Jessica Allen Winn of Utah
Nicholas Wisseman of Michigan
James Wolanyk of Massachusetts
Bill Wright of Georgia
Michael Young of Utah
Sherry Yuan of British Columbia, Canada
Bradley Michael Zerbe of Pennsylvania

 

4th Quarter Standing for the Writers of the Future

Here are the standings for the 4th Quarter. Congratulations to you all!

Of the eight Finalists, three winners will be chosen as winners; there is a 1st, 2nd and 3rd place winner for each quarter. They are awarded cash prizes, a week long intensive workshop, the 31st Annual Writers of the Future Awards Ceremony and are published in the annual L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future.

At the annual awards ceremony, the Grand Prize winner will be announced and awarded the additional $5,000 cash prize.

Finalists:

Dustin Adams of New York
M.T. Chambers of Florida
Zach Chapman of Texas
Krystal Claxton of Georgia
Sharon Joss of Oregon
Steve Pantazis of California
Mark Sellers of Massachusetts
David Versace of Australia

Semi-Finalists:

Dale Carothers of Minnesota
Curtis C. Chen of Washington
Gio Clarival of Edinburg, Scotland
Austin DeMarco of Pennsylvania
Julie Frost of Utah
Sky McKinnon of Alaska
Shannon Connor Winward of Delaware

 

3rd Quarter Illustrator Winners Announced

The 3rd Quarter winners of the 26th year of the L. Ron Hubbard Illustrators of the Future Contest were announced today.

THIRD QUARTER WINNERS

Alex Brock of Arizona
Quinlan Septer of Michigan
Choong Nyung Yoon of Korea, currently of New York

“This was another very strong quarter, lots of talented illustrators are entering,” said contest judge Cliff Nielsen. “This year has been exceptional.”

As winners, they are awarded a week long intensive workshop, an awards ceremony and are also published in the annual L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future. Alex, Quinlan and Choong will also receive a cash prize for their win this quarter.

A Grand Prize winner is announced at the annual awards ceremony and is selected by another panel of judges. They will all now compete with the winners from the other quarters, twelve winners in all, for the grand prize of $5,000.00.

3rd Quarter Writer Winners Announced

Here are our winners for Quarter 3:

1st Place – Daniel Davis of North Carolina
2nd Place – Amy M. Hughes of Utah
3rd Place – Michael T. Banker of New York

A big congratulations to the three of you!!! — Joni

3rd Quarter Standings – Writers of the Future

Below are the standings of the 3rd Quarter. Congratulations to you all!

Finalists:

Michael T. Banker of New York
Daniel Davis of North Carolina
Frank Dutkiewicz of Michigan
Amy Hughes of Utah
Brendan Joseph of Australia
K.D. Julicher of Virginia
B.T. Lowry of United kingdom
Mike Rimar of Canada

Semi-Finalists:

Dustin Adams of New York
Traci Castleberry of Arizona
Christopher Cherwin of California
Aaron Gallagher of Texas
Gamaliel Martinex of Texas
Stefon Mears of Oregon
Rebecca M. Senese of Canada
Roger B. Smith of Texas
David Steffen of Minnesota
Alexander Updegrove of Pennsylvania
Jack Waddell of Arkansas
Danny Welch of Minnesota
Jennifer Welch of Maine

Honorable Mentions:

Jeffrey Steven Abrams of Washington
Austin Adams of Arizona
Ivan Akins of Tennessee
Julia V. Ashley of Mississippi
T.L. Bainter of Missouri
Alexandra Balasa of Canada
Lura Bennett of Oregon
Lou J. Berger of Colorado
John Biggs of Oklahoma
Rebecca Birch of Washington
Raitt Black of California
Stephen Lloyd Braffith of North Carolina
J. D. Brink – stationed in Japan
Michael D. Britton of Utah
Barb & Michael Caffrey of Wisconsin
Kevin E. Caldwell II of California
Angel Cavanaugh of California
Matthew Chambers of Florida
Curtis C. Chen of Washington
David Cleden of United Kingdom
Aaron Cobb of California
David Coleman of Australia
Brigid Collins of Michigan
Alexandru Constantin of California
Maegan Cook of New York
Jason P. Crawford of California
Beth Dawkins of Georgia
Austin DeMarco of Pennsylvania
Preston Dennett of California
Ladd DeWinter of Utah
Jennifer Dorman-Fish of California
Michael Dorman of Germany
Matt Dovey of England
Jim DuBois of Pennsylvania
Alexander Duhamel of Canada
Em Dupre of New York
Charles Ebert of North Carolina
Jeremy Erman of California
Craig Fischer of Canada
Keith Fisher of Alaska
Tim Ford of Canada
H.L. Fullerton of New York
William Funk of Florida
Kendall Furlong of Texas
Robert Gallup of New Mexico
Ken Gerber of Canada
Maura Glynn-Thami of Washington
Ellen Goodlett of New York
John Haas of Canada
Colin Hacker of Colorado
Peter Hannah of Florida
Austen Harmon of Michigan
DW Harvey of California
Jennifer Harwood-Smith of Ireland
Fric Hayoz of Virginia
Vernon Hedrick of Wyoming
Miriah Hetherington of Washington
Robert H. Hildenbrand of Pennsylvania
Brandann R. Hill-Mann of Hawaii
Brian Hirt of Nebraska
DK Holmberg of Minnesota
Ken Hoover of New Mexico
Mickey Hunt of North Carolina
David Intrabartolo of California
Benjamin Jacobson of Colorado
Hall Jameson of Montana
R.A. Johns of England
Kent A. Jones of Minnesota
Daniel Kason of Maryland
David Kernot of Australia
Holliann R. Kim of Maryland
Alistair Kimble of Colorado
TJ King of New Jersey
C.E. Kinsella of Canada
Timothy R. Knuck of Arizona
Stephen Krason II of Ohio
George Leonard of Indiana
Craig Lincoln of North Carolina
Zach Lisabeth of California
Scott James Magner of Washington
Dan Malakin of England
Kasidy Manisco of Arizona
Emilee Martell of Minnesota
Chase Maxwell of Texas
Robert J. McCarter of Arizona
Tim McDonald of Michigan
Rati Mehrotra of Canada
Fi Michell of Australia
Kristopher Mielke of Canada
Clare K.R. Miller of Pennsylvania
Kelsey J. Mills of Canada
Jenni Moody of Alabama
D.P. Moring of Florida
Nick Nafpliotis of South Carolina
George Nikolopoulos of Greece
Juliet Nordeen of Washington
Barry Nove of Maryland
M.M. Oster of New York
Olivia R. Peterson of California
A.L. Phillips of Nebraska
Beth Powers of Ohio
Daniel Quick of Missouri
Tanya Rochester of California
Steve Rodgers of California
C.B. Rose of Connecticut
NL Sakks of Canada
Elinor Caiman Sands of United Kingdom
Leonard Seet of Virginia
Nathan Slemp of Michigan
Steven Howard Smith of New Jersey
Kayla Somerset of Oregon
Arley Sorg of California
Doug Souza of California
Laura-Marie Steele of England
Katie Tillwick of Kentucky
Paul R. Thompson of Ohio
Kelly Thomas of California
Christina Usher of Massachusetts
Marcelina Vizcarra of Illinois
Tyro Vogel of Hungary
Tom Wells of California
Jaclyn Wilson of California
Michael J. Wyant Jr. of New York
Tannara Young of Washington
Gabriel E. Zentner of Washington

3rd Quarter Finalists Announced in L. Ron Hubbard Writers of the Future Contest

The finalists for the 3rd quarter of the 31st year of the L. Ron Hubbard Writers of the Future Contest were announced today by the Contest Administrator, Joni Labaqui.

THIRD QUARTER FINALISTS:
Michael T. Banker of New York
Daniel Davis of North Carolina
Frank Dutkiewicz of Michigan
Amy Hughes of Utah
Brendan Joseph of Queensland, Australia
K.D. Julicher of Virginia
B.T. Lowry of the United Kingdom
Mike Rimar of Ontario, Canada

Congratulations to each of you!

Next thing to occur is to send the eight finalist stories to four of the Contest judges. From these eight, three winners will be chosen — 1st, 2nd and 3rd for the quarter.